Δεν τελειώνει στο 90’…

Η Μίλαν με κεφαλιά του Σίλβα στις καθυστερήσεις κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 2-2 στο «Καμπ Νου» απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Από νωρίς στα… δύσκολα έπεσε η Μπαρτσελόνα στην προσπάθειά της να διατηρήσει τα σκήπτρα στην Ευρώπη μετά την περυσινή της κατάκτηση στο «Γουέμπλεϊ».

Αντίπαλός της η Μίλαν που είναι από τις πιο επιτυχημένες ομάδες της Ευρώπης την τελευταία 20ετία. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους «μπλαουγκράνα», μόλις στα 24 δευτερόλεπτα.

Ο Αλεσάντρε Πάτο μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έβαλε μπροστά στο σκορ τους «ροσονέρι» κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα που μπήκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν μπόρεσε να σταθεί καλά στο «Καμπ Νου» και το μόνο που έκανε ήταν να προσπαθεί να κόψει την… καταιγίδα επιθέσεων των πρωταθλητών Ευρώπης.

Η προειδοποιητική βολή από τους γηπεδούχους ήρθε με την συμπλήρωση 20 λεπτών στον αγώνα, όταν ο Λιονέλ Μέσι εκτέλεσε το φάουλ, με την μπάλα να προσκρούει στο κάθετο δοκάρι του Αμπιάτι και να καταλήγει άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο Μέσι μετά από πολύ ωραία ενέργεια των παικτών της Μπαρτσελόνα έκανε το δυνατό σουτ, με τον Αμπιάτι να διώχνει σε κόρνερ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 36΄για τους πρωταθλητές Ισπανίας, όταν ο Μέσι έκανε ότι ήθελε μέσα στην περιοχή της Μίλαν και γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή από όπου ο Πέδρο είχε εύκολο έργο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν αυτή τη φορά με μεγαλύτερη σιγουριά στο παιχνίδι τους και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 51’ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Βίγια που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Αμπιάτι.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς να απειλεί τους «ροσονέρι», κάτι που πλήρωσε στα τελευταία λεπτά.

Με την Μίλαν να μην έχει να χάσει κάτι, και να επιτίθεται, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ζέεντορφ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τιάγκο Σίλβα με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που αφήνει όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά για την πρωτιά του ομίλου.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης Μπαρτσελόνα - Μίλαν

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου