Ο Τσάρλυ σχολιάζει το ντέρμπι του Φαλήρου

Δημοσίευση: Τετάρτη, 19 Ιανουαρίου 2011 21.28

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο ΠΑΟΚ πήρε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα...

Είχε την τύχη στο «Καραισκάκης» να πετύχει το σημαντικό εκτός έδρας γκολ χωρίς να το κυνηγήσει και πήρε το αβαντάζ πως με λευκή ισοπαλία στην Τούμπα περνάει στους 4 του κυπέλλου. Ο Χάβος παρέταξε στο «Καραισκάκης» μια φοβισμένη παθητική ενδεκάδα. Παίζοντας με τον Σάλπι κορυφή και τον Φωτάκη δεξί εξτρεμ ουσιαστικά στέρησε από μόνος του την δυνατότητα από τους παίκτες του να βγάλουν επιθέσεις. Μου έκανε εντύπωση πως παρότι στα αριστερά ο Ολυμπιακός έχει τον Μπράβο ο Χάβος δεν πήγε τον Βιεϊρίνια πάνω του ούτε για μια στιγμή.

Ο Ισπανός μπακ εκτός από μόνιμη αχίλλειος πτέρνα του Ολυμπιακού βρέθηκε και σε πολύ άσχημη ημέρα. Στο πρώτο 20λεπτο δυο φορές βγήκε εύκολα στην πλάτη του ο Φωτάκης αλλά επειδή δεν έχει πέταγμα δεν έγινε ευκαιρία. Στο 14λεπτο έκανε χέρι και στο 19ο λεπτό σούταρε ξεψυχισμένα από δεξιά. Με τον τρόπο που παίζει ο Ολυμπιακός αν δεν γίνεις απειλητικός είναι δεδομένο πως θα σου ασκηθεί πίεση. Ετσι σε όλο το πρώτο ημίχρονο η μπάλα παίχτηκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ χωρίς οι παίκτες του Βαλβέρδε να επιβάλλουν αυτή την κατοχή με την απόδοσή τους.

Παρότι λοιπόν ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δεν πήρε ούτε μια ατομική ενέργεια από τους Ριέρα, Ρόμενταλ, Μιραλάς, είχε φέρει το παιχνίδι στο μισό γήπεδο και είχε διαρκώς τον ΠΑΟΚ σε θέση άμυνας. Το γκολ του Μοντεστό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου απλά τιμώρησε τον τρόπο που αντιμετώπιζε μέχρι εκείνο το σημείο το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ. Έχω την αίσθηση πάντως πως στο δεύτερο ημίχρονο τιμωρήθηκε η ατολμία του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Βαλβέρδε δεν προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις συνθήκες που είχαν δημιουργηθεί αρκέστηκαν στο 1-0 και δεν πήγαν να καθαρίσουν από το πρώτο ματς την πρόκριση. Παράλληλα, έπαιζαν συνεχώς με τη φωτιά στηριζόμενοι στην επιθετική ατολμία του ΠΑΟΚ είχαν μόνιμα την αμυντική τετράδα ψηλά κάτι που το πλήρωσαν στην φάση της ισοφάρισης. Ο Ολυμπιακός από την στιγμή που είχε το 1-0 έπρεπε ή να συνεχίσει να επιτίθεται για να πετύχει το 2ο γκολ ή να παίξει για να κρατήσει το 1-0 δίνοντας παράλληλα εντολή στην αμυντική τετράδα να παίξει πιο χαμηλά.

Δεν έγινε ούτε το ένα ούτε το άλλο και ο Βιεϊρίνια μια φορά έφυγε από τα αριστερά μπήκε ανάμεσα στο κεντρικό δίδυμο του Ολυμπιακού έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και έδωσε στην ομάδα του ένα αποτέλεσμα που δεν κυνήγησε ποτέ.