Η… στατιστική λέει την αλήθεια;

Δημοσίευση: Κυριακή, 06 Μαρτίου 2011 19.14

Πριν το σφύριγμα της έναρξης του αγώνα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Εργοτέλη, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μέσο όρο στο σκοράρισμα, ένα γκολ ανά 8 τελικές προσπάθειες.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ομάδα του Βαλβέρδε ξεκίνησε με δύο επιθετικούς (Πάντελιτς, Μιραλάς), κάτι που έχει συμβεί ελάχιστες φορές φέτος, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο δεύτερο μέρος, με το πού μπήκε στον αγώνα ο Ιμπαγάσα αντί του Ντουντού, ο Ολυμπιακός πέτυχε 3 γκολ, έχασε άλλα τόσα και παρουσίασε ρεσιτάλ επιθετικού πλουραλισμού.

Η συνολική στατιστική της αναμέτρησης, μας «είπε» ότι οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 3 γκολ σε 16 τελικές προσπάθειες, βελτιώνοντας τη φετινή επίδοση στο ένα γκολ σε κάθε πέντε επισκέψεις στην αντίπαλη εστία.

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε, έθεσα υπόψη του Βαλβέρδε αυτό το ενδιαφέρον στατιστικό και εντυπωσιάστηκα από την πρώτη του αντίδραση. Όταν του μεταφέρθηκε στα ισπανικά η ερώτηση αναρωτήθηκε αυθόρμητα: «Αλήθεια έχουμε ένα γκολ ανά 8 τελικές; Τόσο λίγο;».

Το δεύτερο σκέλος της ερώτησης αφορούσε την παρουσία του Ιμπαγάσα για 45 λεπτά με δύο επιθετικούς μπροστά του, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός κέρδισε τελικά 3-0, έχοντας απέναντί του μία από τις πιο «σφιχτές» άμυνες του πρωταθλήματος.

Ο Βάσκος τεχνικός απάντησε συνολικά ότι ο Ιμπαγάσα είναι ένας από τους πιο ποιοτικούς παίκτες του πρωταθλήματος, αλλά «καμία φανέλα δεν κερδίζει μόνη της». Πρόσθεσε, επίσης, ότι δεν έχει δει την ανάλυση των στατιστικών του αγώνα για να μπορεί να απαντήσει με λεπτομέρειες.

Είμαι σίγουρος, ωστόσο, ότι ικανοποιήθηκε από αυτό που είδε στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και όλοι μας. Το προφανές συμπέρασμα είναι απλό. Μήπως σε τέτοια παιχνίδια κόντρα σε ομάδες που παίζουν… κρυφτούλι, ο Ολυμπιακός είναι καλύτερα να παίζει και με «δεκάρι» και με δύο προωθημένους;

Ο Ερνέστο δεν είναι από τους προπονητές που αλλάζουν συχνά συστήματα και τακτική. Έχω την αίσθηση, ωστόσο, ότι, μετά τα όσα είδε σήμερα στο τερέν, θα δούμε σε περισσότερα παιχνίδια του «Καραϊσκάκη» έναν κάπως πιο επιθετικό Ολυμπιακό.

Αν όχι φέτος, καθώς έχουμε μόλις πέντε αγώνες μπροστά μας και χαμηλό κίνητρο μετά την εκτόξευση της διαφοράς στο +13, σίγουρα του χρόνου θα δούμε πιο πολλές φορές τους «ερυθρόλευκους» με διάταξη 4-4-2 και ρόμβο στα χαφ, από το σχεδόν μόνιμο 4-4-1-1 με δύο «κόφτες» και τον πολύτιμο, αλλά όχι ιδιαίτερα δημιουργικό Φουστέρ μπροστά τους.