Νίκησε αλλά προβλημάτισε ξανά η ΑΕΚ, 2-1 τον ΠΑΟ Κρουσώνα (photos)

Είχε την κατοχή, είχε παίκτη παραπάνω από το 55’, αλλά έχασε ακόμη ένα πέναλτι και χρειάστηκε να περιμένει ως το 83’ για να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη η Ένωση

Μπορεί άπαντες στην ΑΕΚ να περίμεναν μια καλή εμφάνιση και νίκη απέναντι στον ΠΑΟ Κρουσώνα αλλά η εξέλιξη του αγώνα μόνο αυτή δεν ήταν. Οι «κιτρινόμαυροι» εμφανώς αγχωμένοι και με πρόβλημα στον δημιουργικό τομέα, «προδόθηκαν» από την άμυνά τους και χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το τελευταίο 10λεπτο για να φτάσουν στη νίκη.

Θέλοντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά να πετύχει το γκολ που θα έδιωχνε το άγχος η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας την άμυνα του ΠΑΟ Κρουσώνα που είχε δώσει χώρο στους παίκτες του Δέλλα δείχνοντας μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν. Ωστόσο, η κυριαρχία των «κιτρινόμαυρων» ήταν… φλύαρη καθώς έφταναν μεν εύκολα έξω από την περιοχή του Ζάλουντοκ αλλά δυσκολεύονταν ιδιαίτερα να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για τα καρέ των Κρητικών. Έτσι, σε ένα από τα λάθη που έκαναν οι αμυντικοί της Ένωσης ο Σκουτέλη πήρε την μπάλα στο 32’, πέρασε τον Βούρα και την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τον ΠΑΟ Κρουσώνα.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να έχει μεν την κατοχή αλλά να μην απειλεί την εστία του Ζάλουντοκ. Ωστόσο, στο 55’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Χαλκιαδάκης κάνοντας δύσκολο το έργο των συμπαικτών του. Μάλιστα 3 λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρέθηκε μια ανάσα από την ισοφάριση καθώς ο Γροντής ανατράπηκε στην περιοχή από τον Βιτώρο, με τον Τσιρίλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι. Όμως ο Ιταλός δεν ξέφυγε από τον… κανόνα και στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ έχασε το 8ο σε σύνολο 13 πέναλτι που έχει κερδίσει τη φετινή σεζόν η Ένωση.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση των φιλοξενουμένων αυξανόταν και τελικά το γκολ ήρθε για την ΑΕΚ στο 74’ με τον Τσεβά να επιχειρεί το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και νικώντας τον Ζάλουντοκ να φέρνει το ματς στα ίσια. Η ισοφάριση ενέτεινε την πίεση από πλευράς «Δικεφάλου» με τους φιλοξενούμενους τελικά να φτάνουν σε ακόμη μια αγχωτική νίκη καθώς στο 83’ ο Πλατέλλας εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Ζάλουντοκ μετά από σουτ του Τσιρίλο και με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που ωστόσο δεν σβήνει τις αλγεινές εντυπώσεις από την μέτρια εμφάνιση.

ΠΑΟ Κρουσώνα (Χάρης Ματθαιάκης): Ζάλουντοκ, Τζωρμπατζάκης, Ταβλαδωράκης, Μακατουνάκης, Κορδονούρης, Χαλκιαδάκης, Κολιακουδάκης, Βιτώρος (81' Καραταράκης), Σκουτέλης (57' Καπετανάκης), Μπουρσέλης (85' Σούρσος), Παππάς

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας, Τσουμάγκας (67' Πεταυράκης), Σταθάκης (60' Τσεβάς), Τσιρίλο, Κορδέρο, Γρόντης, Ντακόλ, Πόποβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας