Το «έσωσε» ο ΠΑΟΚ

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2011 22.28

Αν και βρέθηκε πίσω με πέντε γκολ λίγο πριν από τη λήξη, ο «δικέφαλος» επικράτησε του Παναιτωλικού με 31-30.

Έτοιμος να φύγει με τη νίκη από το κλειστό της Μίκρας ήταν ο Παναιτωλικός, που όμως δεν υπολόγισε στα αποθέματα του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα για την 15η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Μετά το ημίχρονο, οι παίκτριες της Γρηγορίας Γκόλια έχασαν την επαφή τους με το σκορ, με αποτέλεσμα πέντε λεπτά πριν από τη λήξη να βρεθούν πίσω με πέντε γκολ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ωστόσο την ανατροπή και πήραν τελικά τη νίκη με 31-30, παραμένοντας στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.
Το δυσάρεστο γεγονός για τον «δικέφαλο» στη σημερινή αναμέτρηση προήλθε από τον τραυματισμό της Άννας Γιουρούκη, η οποία χτύπησε στον αντίχειρα και αμέσως μετά το ματς πήγε στο πλησιέστερο νοσοκομείο για ακτινογραφία. Οι πρώτες εκτιμήσεις είναι ανησυχητικές, καθώς γίνεται λόγος ακόμα και για κάταγμα.

Τα δεκάλεπτα: 5-1, 10-7, 16-12 (ημχ), 18-18, 21-26, 31-30.

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Μπαντή, Στάικου, Σμαρδέλη 2, Ξενοφώντος, Τζιώτα, Μουταφίδου, Τσιούλα, Ποιμενίδου 8, Βασιλέσκου 10, Γιουρούκη 2, Προκοπίδου 2, Καραπαναγιωτίδου 1, Νούλα 6.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκαμπριέλα Ταταράκη): Ταταράκη, Ατσκαρ 7, Τσιομπάνου 13, Στάνκοβιτς 3, Κορομηλά 1, Δήμου 2, Κραμποκούκη, Τσιρογιάννη, Μαυρομάτη, Ρίμπου 4, Σπυροπούλου, Μπαλατσούκα.

Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/3-4/4,