Με ανατροπή η νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2011 17.23

Η ΑΕΚ συνήλθε μετά από ένα κακό α΄ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Μπακακούκα πήρε τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 27-7, στο ντέρμπι της πρεμιέρας.

Έκπληξη «μύρισε» για ένα ημίχρονο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ στο κλειστό του Βύρωνα, όπου η ΑΕΚ αναμετρήθηκε με τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» πήγε στα αποδυτήρια με τρία γκολ διαφορά (10-7 και 10-6 λίγο πριν το ημίχρονο), αρκετά για να του δώσουν ελπίδες για την πρώτη του νίκη και μάλιστα σε «καυτή» έδρα, ωστόσο ο Χριστόφορος Μπακαούκας είχε διαφορετική άποψη. Ο 33χρονος παίκτης της «Ένωσης» πρωταγωνίστησε στην ανατροπή των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν τελικά στη νίκη με 27-7, δίνοντας ευκαιρία στους περίπου 1500 φίλους τους, που βρέθηκαν στο γήπεδο, να πανηγυρίσουν.{textlink}

Ο Μπακαούκας πέτυχε 10 τέρματα και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, σώζοντας την ομάδα του από το τραγικό πρώτο ημίχρονο. Στο α’  μέρος η ΑΕΚ έκανε 13 λεπτά (!) να πετύχει γκολ, ωστόσο στην επανάληψη, με σερί 9-1 «γύρισε» το ματς σε 16-12, κόβοντας τα «φτερά» του ΠΑΟΚ για νίκη στην Αθήνα.

Τα δεκάλεπτα: 4-3, 6-6, 7-10 (ημχ), 14-11, 22-14, 27-20

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 10, Γεωργιάδης, Κοκολοδημητράκης 2, Κουλούρης, Κόντης 2, Τσαούσης 5, Βακάλης 2, Τούτσης, Γιαννόπουλος 1, Ζαχάρης, Παπαδόπουλος, Μαξίμοβιτς 3, Ασαρίδης 2.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Μισυρλής, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Κοκκώνης 6, Κνέζεβιτς, Αποστολίδης, Πετρίδης 1, Ανγκελόφσκι 1, Ιωαννίδης, Τσακίρης 5, Σεβαστίδης 2, Τάτσης 1, Κεσίδης, Πίτσιος 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν. Δίλεπτα: 10-7, Πέναλτι: 2/3-4/4.

Κατηγορία: Χάντμπολ Α1 Ανδρών